Tour de Pologne – Trasa

1 min czytania

kolarze na trasie tour de pologne

Tour de Pologne jest największym wyścigiem rowerowym w Polsce i jest również jednym z najbardziej ekscytujących! Od startu do mety, czyli łącznie przez tysiące kilometrów, kolarze doświadczają bardzo długich podjazdów, technicznych zjazdów, falujących wzgórz, brukowanych ulic i wiejskich wiosek. Jaka jest trasa wyścigu szosowego kolarskiego Tour de Pologne?

Tour de Pologne

Tour de Pologne to jeden z najbardziej prestiżowych wyścigów w kolarstwie. To szosowy wyścig kolarski rozgrywany w Polsce.. Wyścig po raz pierwszy został rozegrany w 1928 roku i od tego czasu odbywa się corocznie.

Jest to jeden z najważniejszych wyścigów w polskim kalendarzu sportowym i przyciąga jednych z najlepszych kolarzy na świecie.

Tour de Pologne to największy wyścig kolarski w Europie Środkowo-Wschodniej i jedyny, który należy do elitarnego cyklu UCI WorldTour.

Organizatorem Tour de Pologne w ramach UCI World Tour jest Lang Team Sp. z o.o. Partnerami Tour de Pologne są: BMW, Województwo Małopolskie, Marszałek Województwa Małopolskiego, Narodowy Bank Polski, TVP Sport, TVN24 BiS, PKN Orlen S.A., KGHM POLSKA MIEDŹ S.A., CCC SA., Tauron Dystrybucja S.A., Hotel Qubus i Polpharma SA. W 2022 roku głównymi sponsorami wydarzenia były firmy Tauron i Żywiec.

Kiedy odbędzie się Tour de Pologne?

Tour de Pologne 2022 było 79. edycją Tour de Pologne, szosowego wyścigu etapowego w Polsce. Odbyło się między 30 lipca a 5 sierpnia 2022 roku i było pierwszą imprezą w ramach UCI World Tour 2022.

Tour de Pologne w 2023 roku będzie 80. Edycja wyścigu kolarskiego i odbędzie się na przełomie lipca i sierpnia 2023 roku. Będzie to edycja jubileuszowa. Wyścig organizował będzie Czesław Lang.

Pierwszy etap Tour de Pologne UCI World Tour rozpocznie się w Poznaniu 29 lipca 2023 roku. Trasa o długości około 240 kilometrów przebiegać będzie ulicami Poznania oraz poprzez okoliczne powiaty i gminy.

Trasa wyścigu Tour de Pologne

Wyścig trwa zazwyczaj około ośmiu dni. Podczas niego kolarze z całego świata pokonują dystans około 2000 kilometrów. Trasa wyścigu kolarskiego zmienia się co roku, ale zazwyczaj zawiera etapy w górach, jak również kilka płaskich etapów odpowiednich dla sprinterów.

Trasa Tour de Pologne 2022

ETAPSTARTMETADATADYSTANS
Etap 1.KielceLublin30 lip218,8 km
Etap 2.ChełmZamość31 lip205,6 km
Etap 3.KraśnikPrzemyśl1 sie237,9 km
Etap 4.LeskoSanok2 sie179,4 km
Etap 5.ŁańcutRzeszów3 sie178,1 km
Etap 6.SzaflaryTermy Bukowina Tatrzańska4 sie11,8 km
Etap 7.SkawinaKraków5 sie177,8 km

Zwycięzca Tour de Pologne

79. edycja Tour de Pologne zakończyła się zwycięstwem Ethana Haytera (INEOS Grenadiers), który zajął pierwsze miejsce w wyścigu kolarskim. To pierwszy przypadek w historii, gdy Brytyjczyk wygrał polski wyścig.

Tour de Pologne Junior

Tour de Pologne Junior to seria wyścigów dla dzieci i młodzieży, która towarzyszy wyścigowi kolarskiemu UCI World Tour, Tour de Pologne. Głównym celem Tour de Pologne Junior jest propagowanie aktywnego spędzania czasu w ramach prawidłowego wychowania i rozwoju dzieci i młodzieży poprzez sport, a także popularyzacja jazdy na rowerze i kolarstwa.

Tour de France – Trasa

kolarstwomasters
3 min czytania

Kolarstwo Masters

kolarstwomasters
1 min czytania

Vuelta Espana – Trasa

kolarstwomasters
1 min czytania