Vuelta Espana – Trasa

1 min czytania

kolarze na trasie vuelta espana

Tour of Spain to największe wydarzenie w kalendarzu kolarskim. Składa się z 21 etapów i odbywa się w jednych z najpiękniejszych scenerii w Europie. Jest to wyścig, który wymaga ogromnego poświęcenia, treningu i zaangażowania od kolarzy, a także ogromnego wsparcia ze strony ich drużyny.

La Vuelta a Espana

La Vuelta a España (The Tour of Spain) – wyścig kolarski zaliczany do grand tourów, po Tour de France i Giro d’Italia. Vuelta a España jest jednym z trzech głównych europejskich zawodowych wyścigów etapowych, obok Tour de France i Giro d’Italia.

Tour of Spain jest jednym z trzech wielkich tourów w profesjonalnych szosowych wyścigach kolarskich, obok Tour de France i Giro d’Italia. Wydarzenie zostało po raz pierwszy zorganizowane w 1935 roku przez hiszpańską gazetę El Mundo Deportivo przy wsparciu Hiszpańskiej Federacji Kolarskiej, która od tego czasu współorganizuje je z Unipublic, prywatnym podmiotem utworzonym w 1995 roku w celu organizacji wydarzeń sportowych przez hiszpańskie instytucje publiczne i firmy prywatne. Podobnie jak pozostałe dwa Grand Tours, odbywa się co roku. Wyścig ma zwykle około 3000 km (1900 mil), co czyni go najdłuższym jednodniowym wyścigiem w kalendarzu UCI World Tour (Giro d’Italia ma średni dystans 2400 km / 1500 mil).

Inauguracyjna edycja została wygrana przez Federico Ezquerra; Juan Antonio Flecha wygrał najnowszą edycję w 2019 roku. Obecnym liderem La Vuelta jest Alejandro Valverde, który wygrał etap 12 w dniu 24 sierpnia 2019 r.

Trasa Vuelta Espana

Trzy najważniejsze etapy są powszechnie uważane za pierwszy etap jazdy indywidualnej na czas (ITT), górskie finisze w dniach trzecim i czwartym oraz etap finałowy jazdy indywidualnej na czas. Lider klasyfikacji generalnej nosi czerwoną koszulkę, zwycięzca klasyfikacji punktowej nosi białą koszulkę, a zwycięzca klasyfikacji górskiej nosi niebieską koszulkę. Na koniec każdego etapu przyznaje się punkty 10 najlepszym kolarzom na tej samej zasadzie: 25 za pierwsze miejsce, 20 za drugie itd., aż do 1 punktu za 10. miejsce. Ponadto odbywa się konkurs drużynowy, w którym punkty otrzymuje sześciu najlepszych kolarzy: 2 za pierwsze miejsce itd. oraz 1 za szóste miejsce.

Tour of Spain rozpoczął się w Walencji 20 sierpnia, z kroczącym etapem, który rozpoczął się na nabrzeżu plaży i zakończył się wspinaczką na Cumbres del Sol. Po nim nastąpiły dwa etapy, które zostały zdominowane przez uciekinierów i sprinterów. Pierwszy z nich, etap 3, wygrał Fernando Gaviria (EF Education First-Drapac), który odskoczył od grupy sprinterów, by odnieść solowe zwycięstwo. W etapie 4, inny kolarz wykonał solowy ruch: Valerio Conti (UAE Team Emirates). Udało mu się powstrzymać goniących go Gavirię i odnieść pierwsze zwycięstwo w Wielkim Tourze od czasu Vuelta a Espana w 2016 roku.

Po tych dwóch dniach wszystko się uspokoiło i kolarze weszli w rytm na kolejny tydzień – aż do 9. etapu, który prowadził przez La Covatilla w prowincji Murcja, gdzie Chris Froome uległ poważnemu wypadkowi podczas zjazdu na niecałe 50 kilometrów przed końcem etapu. Nie odniósł poważnych obrażeń, ale wkrótce potem zrezygnował z wyścigu, ponieważ