Giro d’Italia – Trasa

2 min czytania

kolarze na trasie giro d italia

Giro d’Italia to słynny wyścig kolarski rozgrywany we Włoszech. Uważany jest za jedno z najważniejszych wydarzeń kolarskich, drugie pod względem prestiżu po Tour de France. Pierwsza edycja wyścigu odbyła się w 1909 roku i od tamtej pory odbywa się co roku, z wyjątkiem sytuacji, gdy wojna lub zawirowania polityczne uniemożliwiały jego przeprowadzenie.

Giro d’Italia – Wyścig kolarski

Tour of Italy (Giro d’Italia) jest głównym wyścigiem kolarskim we Włoszech i jest jednym z trzech Grand Tours. Wyścig został po raz pierwszy zorganizowany w 1909 roku, aby zwiększyć sprzedaż gazety La Gazzetta dello Sport; jednak obecnie jest prowadzony przez RCS Sport.

Mimo, że istnieje od 1909 roku, impreza nie odbywała się w latach 1915-1918 oraz 1940-1947. W czasach współczesnych Tour of Italy jest jednym z pięciu „monumentów”, które są corocznie ścigane w maju. Trzytygodniowe wydarzenie obejmuje około 2500 kilometrów (1600 mil) przez Włochy; zazwyczaj kończy się w niedzielę najbliższą 2 maja. Tour of Italy jest wydarzeniem UCI World Tour, co oznacza, że 18 najlepszych zespołów UCI World Team bierze udział w wyścigu automatycznie, a wszystkie inne zespoły muszą przejść przez proces kwalifikacyjny, aby wziąć udział.

W latach 90-tych doszło do poważnej rywalizacji handlowej pomiędzy kilkoma zespołami, wśród których wyróżnić należy Motorolę, Mapei i Acqua & Sapone-Caffè Mokambo; za nimi podążyło kilka innych, takich jak Polti-Campagnolo czy Team ONCE. W latach 90-tych nastąpił również wzrost liczby przypadków dopingu, w szczególności z udziałem Francesco Conconiego.

Trasa Giro d’Italia

Trasa wyścigu zmienia się co roku, ale zawsze rozpoczyna się etapem w jednym z najbardziej wysuniętych na północ miast Włoch – zazwyczaj w Bolonii lub Mediolanie – i kończy etapem w Rzymie. Trasa jest tak zaprojektowana, że kolarze przejeżdżają przez wiele najbardziej znanych miast i regionów Włoch, w tym Rzym, Florencję, Genuę, Piemont i Sycylię.

W ostatnich latach nastąpiły pewne zmiany w trasie ze względu na zmiany sponsorów:

W 2009 roku były dwa etapy dla sprinterów i dwa dla wspinaczy (jeden krótki etap górski i jeden długi etap górski). W 2010 roku były trzy etapy dla sprinterów i dwa dla alpinistów (jeden krótki etap górski i jeden długi etap górski). W 2011 roku odbyły się trzy etapy dla sprinterów i dwa dla kolarzy (jeden długi etap górski). W 2012 roku odbyły się cztery etapy dla sprinterów i trzy dla kolarzy.

101. edycja Corsa Rosa rozpocznie się 10 maja od 9,2-kilometrowej jazdy na czas w Bolonii, a zakończy 26 maja w Rzymie.

Wyścig będzie obejmował 3,546 km, w tym 29 etapów w ciągu 21 dni, przed ostatnim etapem na rzymskim Piazza del Popolo.

W sumie siedem przełęczy górskich jest uwzględnionych w tegorocznym wyścigu, pięć z nich to finisze szczytowe. Najwyższy punkt o wysokości 2,844 m jest osiągany na 19 etapie z Passo della Cisa do Colle di Nava.

Profil tegorocznego wyścigu został zaprojektowany tak, aby przyciągnąć młodych kolarzy do sportu i zwiększyć zainteresowanie zarówno wśród fanów, jak i widzów, według dyrektora generalnego RCS Sport, Mauro Vegni.

„Stworzyliśmy trasę, która jest zrównoważona między podjazdami i etapami sprinterskimi” – powiedział na konferencji prasowej w Mediolanie w zeszłym miesiącu. „Chcemy nadążyć za oczekiwaniami ludzi”.

Tour de France – Trasa

kolarstwomasters
3 min czytania

Kolarstwo Masters

kolarstwomasters
1 min czytania

Vuelta Espana – Trasa

kolarstwomasters
1 min czytania